Co to sa makroskladniki i ile maja kalorii 9 -

Jak kawa wpływa na organizm? Kiedy pobudza, a kiedy szkodzi?

80% populacji deklaruje, że pije kawę regularnie. Kawa to drugi, tuż po wodzie, najpopularniejszy napój na świecie. Aromat, smak i przyzwyczajenie sprawiają, że kawa jest tak popularna również w Polsce. 

Na regularne picie kawy ma wpływ wiele czynników. W tym artykule przyjrzymy się kawie pod kątem jej prozdrowotnego lub szkodliwego wpływu na organizm. 

Kto może sięgać po kawę bez obaw, a kto powinien ograniczyć jej spożycie? Jak ziarna kawy wpływają na jelita, a także jak to jest z tą kofeiną – pobudza, czy nie wpływa znacznie na poziom energii?

Santa Letter Flowchart 9 -

Z czego składa się kawa? 

Uwaga! Najpierw pozytywna wiadomość dla wszystkich osób, które są na diecie redukcyjnej. Kawa nie ma kalorii. 

Natomiast to, że nie ma kalorii, wcale nie oznacza, że jest uboga w substancje. Wręcz przeciwnie. Znajduje się w niej sporo polifenoli, garbników, witamin z grupy B, związków mineralnych (takich jak magnez czy potas) i oczywiście kofeina. 

Makro kawy

Dopuśćmy do głosu substancję, przez którą większość osób tak często i tak chętnie sięga po kawę.

Jak działa kofeina?

Kofeina działa na określone neuroprzekaźniki w mózgu (acetylocholinę, noradrenalinę i dopaminę). Wpływają one na poprawę nastroju, a także wzrost motywacji i sił do działania. Poprzez pobudzenie układu nerwowego dochodzi do przyspieszenia akcji serca, aż w konsekwencji zwiększa się tolerancja wysiłkowa. Co to oznacza? Wypicie kawy tuż przed treningiem może zwiększyć mobilizację i produktywność podczas treningu. 

Jak kawa wpływa na pracę mózgu?

Poza tym, kofeina wpływa na polepszenie funkcji poznawczych i zmniejszenie uczucia zmęczenia poprzez zablokowanie w mózgu odpowiednich receptorów. Adenozyna (organiczny związek chemiczny) naturalnie przyłącza się do receptorów w mózgu powodując uczucie zmęczenia. I tutaj pojawia się ona, cała na czarno. Kofeina ma podobną budowę do adenozyny. Skutecznie blokuje jej receptory, dzięki czemu polepsza się koncentracja, a znużenie i zmęczenie maleje lub całkowicie znika. 

Bezpieczne jest spożywanie dziennie około 400 mg kofeiny. 

Czy kawa jest zdrowa?  

Czarna kawa bez dodatków ma wiele korzystnych właściwości. Dlaczego warto ją pić?

  • duża ilość antyoksydantów w postaci kwasu chlorogenowego czy kakaowego – chronią one organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,
  • poprawa pamięci i koncentracji – coraz więcej badań pokazuje, że regularne picie kawy chroni przed chorobami neurodegeneracyjna, ponieważ zawarta tam kofeina usprawnia pracę mózgu i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera lub Parkinson aż o 25%,
  • Może wspomagać odchudzanie –  słowo wspomagać jest tutaj kluczowe, ponieważ bez zachowania deficyty energetycznego nie schudniemy. Kawa przyspiesza przemiany metaboliczne, w tym spalanie tłuszczu. 
dlaczego warto pić kawę?
Korzyści z picia kawy

Czym różni się kawa czarna od kawy z dodatkami?

Tak jak już wcześniej wspomniałam, kawa jako sam napar nie zawiera kalorii. To właśnie dodatki sprawiają, że ten napój bogów staje się bombą kaloryczną.

Przykładowo, w popularnych sieciówkach możemy znaleźć kawy po 300-400 kcal. Co sprawia, że te kawa są aż tak kaloryczne? Dodatki.

  • dodatek cukru, 
  • dodatek dużej ilości mleka, 
  • dodatek śmietany, 
  • dodatek karmelu, 
  • dodatek czekolady,
  • lub dodatek innych substancji. 

Wypicie raz na jakiś czas takiego napoju nie wpłynie w większym stopniu na sylwetkę czy zdrowie. Natomiast długotrwałe spożywanie tego typu napoi może znacząco odbić się na wyglądzie sylwetki. Dzieje się tak ze względu na wypicie sporej ilość kalorii, które nie powodują uczucia sytości.

Kawa czarna a kawa z dodatkami porównanie

Wpływ kawy na układ pokarmowy

Ciemna strona kawy. Kawa może mieć również działanie negatywne. 

Kawa a żelazo  

To nie kofeina wpływa na pogorszenie wchłanialności żelaza, ale obecność garbników oraz polifenoli (kwasu chlorogenowego i kawowego), które wiążą żelazo i ograniczają jego wchłanialność. 

Nie powinno się spożywać kawy co najmniej 2h od spożycia suplementu żelaza albo posiłku bogatego w żelazo, jeśli zależy nam na dobrej wchłanialności. 

Przeprowadzono badanie, w którym zbadano, że wypicie kawy od razu po zjedzeniu hamburgera zmniejszało wchłanialność żelaza aż o 39%. 

Kawa i jej wpływ na organizm – krótkie podsumowanie

Kawa może pozytywnie lub negatywnie wpływać na organizm. Wiele zależy od indywidualnej adaptacyjność na tą substancję. 

Zdaję sobie sprawę, że o kawie może znacznie więcej napisać, jednak moim celem było przedstawienia kluczowych informacji w jak najbardziej skondensowanej formie – takie blogerskie espresso. 

Najważniejsze informacje o kawie:

  • czarna kawa nie ma kalorii,
  • zawiera ona mnóstwo wartościowych substancji odżywczych takich jak potas, magnez, polifenole,
  • jest źródłem antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki,
  • nie należy popijać potraw ani suplementów z żelazem kawą,
  • może wspomagać odchudzanie,
  • nie zaleca się pić kawy przez osoby cierpiące na przewlekłe problemy układu pokarmowego,
  • kofeina zawarta w kawie wspomaga koncentrację i niweluje zmęczenie,
  • dodatki do kawy sprawiają, że staje się ona bombą kaloryczną.

Masz pytania odnośnie kawy? Śmiało zadaj mi je w komentarzu!

Z chęcią dowiem się również, jaką kawę lubisz najbardziej oraz o jakiej porze dnia lubisz pić kawę. U mnie jest to często 2h po śniadaniu.

Trzymaj się ciepło!

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
Posts created 98

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top